top of page

A BrainWorking Recursive Therapy új alapokra helyezte a terápiát.

karen-zhao-v9gKOUjvW7Y-unsplash.jpg

Terence Watts brit terapeuta 2013-ban forradalmian új módszert dolgozott ki, amely azóta számos országban elterjedt.  A BWRT a szorongástól és a fóbiáktól kezdve a gyászon és függőségeken át a dühkitörésekig a legkülönfélébb problémákra nyújthat hatékony és hosszú távű megoldást,

Fotó: Karen Zhao, Unsplash

Az elsők között csatlakozott a módszer követőihez a dél-afrikai klinikai szakpszichológus, Rafiq Lockhat, aki a mindennapi kórházi gyakorlatban, valamint a Bergeni Egyetemmel együttműködve klinikai vizsgálatokkal is igazolja a BWRT hatékonyságát. Azóta több országban alakult intézet a módszer fejlesztésére, kutatására és oktatására.

A gyors és látványos eredmények miatt a klinikumban dolgozó szakemberek érdeklődése kiemelkedő. Szigorú szabályok és etikai kódex szerint képzik a BWRT terapeutákat és coachokat világszerte.

A terapeutáknak évről évre szigorúan előírt feltételeknek kell megfelelniük, hogy frissítsék, megújítsák diplomájukat, és elsajátítsák az újonnan kidolgozott és standardizált problémaspecifikus protokollokat. Évente egyszer tudományos kongresszuson számolnak be az eredményekről és az új fejlesztésekről. A felhasználási területekről, valamint a módszer előnyeiről más terápiákkal szemben a továbbiakban olvashatsz majd.

A módszer lényege röviden

Tudományosan igazolt tény, hogy működéseink és viselkedésünk jelentős része ösztönösen, tudattalanul zajlik. Benjamin Libet, a Virtuális Nobel Díjjal kitüntetett pszichológus, aki ezt a tudattalan agyi aktivitást vizsgálta, már 1983-ban demonstrálta kísérletével, hogy a cselekvési szándék és annak tudatosulása között körülbelül 0,35 másodpercnyi idő telik el. Ez az idő szükséges ahhoz, hogy az elektromos impulzus végighaladjon az idegpályákon, és beérkezzen az agy tudatos részébe.

Libet kísérletében a résztvevőknek egy oszcilloszkóp képernyőjén megjelenő gyorsan mozgó pontra kellett figyelniük, amely egy óramutató járására emlékeztetően haladt körbe. A feladatuk az volt, hogy megjegyezzék a pont pozícióját abban a pillanatban, amikor tudatosan eldöntötték, hogy megmozdítják a kisujjukat vagy a csuklójukat.Libet eredményei azt mutatták, hogy bár a tudatos döntés mindössze 200 milliszekundummal előzte meg az ujj mozdítását, az agy már ennél korábban elkezdte az előkészületeket. Az úgynevezett „Type II készenléti potenciál” ugyanis körülbelül 550 milliszekundummal a mozdulat előtt kezdett el aktiválódni, jelezve, hogy a döntést megelőző agyi folyamatok már 350 milliszekundummal a tudatos elhatározás előtt zajlani kezdtek.

libets experiment.jpg

Másszóval, mire tudatosul bennünk, hogy mit fogunk tenni, az agyunk már rég megkezdte a cselekvést irányító folyamatot. Ilyen értelemben tehát az átlagembernek nincs azonnali szabad akarata az események és történések befolyásolására, hiszen azok ösztönösen, a tudattalan szintjén zajlanak.

De vajon beavatkozhatunk-e? Megváltoztathatjuk-e az adott helyzetekre adott reakcióinkat, alakíthatjuk-e viselkedésünket? Igen! Pontosan ez a 0,35 másodperces időablak az, amikor az agy intenzíven dolgozik, és a korábbi emlékek és tapasztalatok között kutatja a legmegfelelőbb választ. Ebben a kritikus pillanatban tálcán kínálhatjuk neki a lehető legeredményesebb, számunkra legjobban működő megoldást.

Ezt teszi a BWRT. Ha az új válaszreakció jól működik, és az adott helyzetben a túlélést, a megfelelő alkalmazkodást segíti, akkor a megerősítés sem marad el, és a terápia hatása tartós lesz. Persze előfordulhat, hogy idővel ismét frissítésre vagy "szoftvercserére" lesz szükség. De ha egyszer "felújítottuk a számítógépes rendszerünket", már a modern kor követelményeinek megfelelően működik, és segíti előrejutásunkat az életben.

Miben különbözik a BWRT a klasszikus terápiától?

Az új BrainWorking Recursive Therapy (BWRT) és az 1960-as években kifejlesztett kognitív viselkedésterápia (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) két különböző megközelítést alkalmaz a pszichés zavarok kezelésére. Bár mindkettő hatékony, van néhány lényeges különbség, amelyek miatt a BWRT gyakran előnyösebb lehet.

CBT (Cognitive Behavioral Therapy)

 


A CBT öt fő területet vizsgál: helyzetek, gondolatok, érzelmek, testi érzések és cselekedetek.


A CBT konkrét problémákat azonosít; a terapeuta és a kliens közösen megbeszélik ezeket, és célokat tűznek ki. A terápia a kliens jelenlegi érzelmi állapotával foglalkozik; a terapeuta a megoldások megtalálásában segít.


A CBT a negatív gondolati ciklusokat azáltal állítja meg, hogy lebontja azokat a tényezőket, amelyek miatt a kliens rosszul érzi magát, szorong vagy fél. Ez segít a negatív gondolkodási minták megváltoztatásában.

 


A CBT fóbiák vagy kényszerbetegség esetén expozíciós terápiát alkalmaz, amely a probléma ismételt átélésére épít.

 



A CBT során az első néhány ülést a megfelelő terápia biztosításának érdekében a terapeuta kérdéseket tesz fel a kliens életéről és hátteréről.

 


A CBT kezdeti értékelési időszakát követően a terapeuta segít a problémák különböző részeire bontásában. Általában szükség van napló vagy jegyzetek vezetésére.


A CBT arra törekszik, hogy változást érjen el az agy tudattalan részében, a tudatos feldolgozás által.

 

 


A CBT lassabb, és a terápiás élmény minősége változó a terapeuták és klinikák között, mivel a különböző képző intézmények között jelentősen eltérnek az értelmezések.

BWRT (Brain Working Recursive Therapy)

 


A BWRT közvetlenül a problémák gyökerénél lévő egyetlen mozgatórugóval dolgozik.


A BWRT nem arra összpontosít, hogy a kliens hogyan érzi magát most, éhanem  hogyan szeretne helyette érezni magat a boreben vagy egy adott helyzetben. nincs szükség arra, hogy a terapeuta vagy a kliens megoldást találjon – a kliens maga a megoldás.

A BWRT azonnal és tartósan kikapcsolja azt a folyamatot, amely elindítja a negatív gondolati ciklusokat.


 

 


A BWRT nem igényel expozíciós terápiát; a fóbiák általában egyetlen ülés alatt megoldódnak, a kényszerbetegség kezelésére hosszabb idő szükséges, de ez is sokkal gyorsabb és kényelmesebb, mint az expozíciós terápia.


A BWRT során a terapeuta néhány percen belül meg tudja állapítani, hogy a BWRT megfelelő-e a kliens számára. Kérdéseket tesz fel, de a kliensnek nem kell olyan dolgokról beszélnie, amelyekről nem szeretne.


A BWRT azonnal munkához lát az első ülés során; a kliensnek nem szükséges naplót vagy jegyzeteket vezetnie.

 

 


A BWRT a problémát létrehozó pszichológiai folyamatokhoz fér hozzá, így gyorsan megoldja a nehézségeket, anélkül, hogy a lassú tudatos feldolgozási folyamatokra lenne szükség.

A BWRT gyorsabb, és a terápia minősége konzisztens a terapeuták között, mivel mindenki pontosan ugyanazt a tananyagot használja.

bottom of page